Věřím, že mnohým z nás se jako první vybavila naše oblíbená plastová céčka a hra jménem „čára.“ Tedy alespoň těm z nás, co se narodili v 80. letech. Že se vám zastesklo?

V řečnickém klubu Professional Toastmasters Praha se s céčkama stále můžete setkat, alespoň prozatím. Nejde však o naše oblíbené hračky z dětství, ale o manuál, jehož zkratka je CC v plném znění „COMPETENT COMMUNICATION“

Manuál „COMPETENT COMMUNICATION“

Uznávaným řečníkem se nestanete přes noc. Můžete mít talent a dar na komunikaci. Všechno však má svojí techniku. O technice a zkušenostech je právě tento základní manuál, který obsahuje celkem 10 zaměřených projektů. V těchto zaměřených projektech máte možnost vyzkoušet si opravdu širokou škálu technik, které vás povedou ke zlepšení vašich řečnických dovedností.

Jaké výzvy vás na této cestě čekají?

1) OTVÍRÁK

Představ se publiku a řekni něco o sobě

2) STRUKTURA

Dobře si rozvrhni svůj projev, aby ho posluchači lépe pochopili. Ujasni a srovnej si myšlenky do správného pořadí.

3) MLUV K VĚCI

Každý proslov má mít obecný a konkrétní cíl. Vyzařuj upřímnost a pevné přesvědčení.

4) VOL SPRÁVNÁ SLOVA

Vybírej správná slova a strukturu, abys jasně a přesně sdělil svoje myšlenky. Slova mají být jasná, krátká a výstižná.

5) ŘEČ TĚLA

Dodává důvěryhodnost. Zaměř se na pohyb, postoj, gesta, výraz obličeje a oční kontakt. Řeč těla má být plynulá a odpovídat tomu co říkáš.

6) PRACUJTE S HLASEM

Mluv plynule a přirozeně. Hlasitost, výška, tempo a zabarvení hlasu dělají tvůj projev zajímavější. Důležité body zvýrazni pauzami.

7) NASTUDUJ TÉMA

Zjisti si informace o zvoleném tématu. Své názory opři o fakta, příklady a názorné ukázky.

8) ZVYKNI SI NA PREZENTAČNÍ POMŮCKY

Vizuální pomůcky pomáhají publiku zapamatovat si, co slyší. Vyber si pomůcky, které odpovídají myšlence, kterou chceš sdělit.

9) VLOŽ SE DO TOHO

Přesvědč publikum, aby se ztotožnili s tvým tématem a přijali tvé myšlenky.

10) INSPIRUJ POSLUCHAČE

Inspiruj a motivuj posluchače. Přijď s návrhem změny nebo plánu.

Tolik v krátkosti o projektech v základním manuálu. Teď se možná ptáte, co vám to přinese a k čemu by vám bylo si tento manuál projít krok po kroku?

Jistě máte spousty otázek.

Víte co, pojďme se společně podívat kolik lidí tuto cestu absolvovalo v roce 2018 a jako bonus pro vás mám rozhovor se dvěma členy, kteří se s námi podělili o své dojmy po dokončení manuálu.

Manuál v roce 2018 úspěšně dokončilo hned několik členů:

  • L’udovít Petržala
  • Pavol Kováč
  • Petra Philippi
  • Miroslav Vlach
  • Christián Mikláš
  • Karol Pittner
  • Jakub Kubaščík

Věřím, že vám rozhovory s těmito osobnostmi byli přínosem a že jste našli odpovědi na vaše otázky.

Tyto manuály CC však za nedlouho vystřídá nový vzdělávací systém PATHWAYS. A rozhodně je  na co se těšit. Pathways funguje na principu úrovní je více komplexnější a nabízí individuální přístup. Záleží na vás, na co chcete zaměřit svou pozornost. Například na řeč těla, práci s hlasem nebo je vašim snem dělat nejlepší interview a umět pracovat s publikem?

Ať už je to cokoliv co vás láká si projít touto cestou. Věřte, že vás to v životě posune zas o kus dál. Jak v osobním tak i pracovním životě. Nejde jen o to, že máte možnost se zde zlepšovat v komunikačních dovednostech. Zároveň trénujete i své lídrovské schopnosti.

A jestli tohle všechno využijete na pódiu, v práci nebo v soukromí záleží jen a jen na vás.