V první řadě bych chtěl všem v našem klubu pogratulovat. Podle oficiálních statistik patříme k nejlepším Toastmasters klubům v celém Districtu 110 (Česko, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Rumunsko, Moldavsko a Chorvatsko)! Je to fantastický výsledek a jsem rád, že můžeme být vzorem pro mnohé další kluby!

Jako nově zvolený VPE bych rád pokračoval v našem skvělém tempu a šel ještě o krůček dál. Našim krédem je motivace, růst a přátelství. Pojďme tedy spolu růst i mimo setkání. Připravil jsem si proto pro vás speciální vzdělávací sekci blogu. Každých 14 dní plných tipů na seberozvoj!

Předem upozorňuji, že některé odkazy budou v angličtině. Za to se předem omlouvám. Ale žijeme v krásné době, kdy máme možnost na pár kliknutí se učit od těch opravdu nejlepších na světě. Proč to tedy nevyužít…

Pro vášnivé čtenáře – Nauč se to!

První tip začne tím úplně nejzákladnějším. Jak se správně učit. Bez přečtení této knihy budou mít všechny následující rady a tipy výrazně menší dopad.

Kniha Nauč se to! vám přináší návod, jak se efektivně poprat s učením a pamatováním si – a pokud jste lektor nebo mentor, tak i s tím, jak svoje znalosti předávat co nejúčinněji. Z této knihy mám i basketbalový výzkum, který jsem zmiňoval v posledním tipu dne.

Většina z nás používá při studiu zastaralé kontraproduktivní metody. Díky novým poznatkům psychologie a dalších věd přišel čas se jich zbavit.

Nejrozšířenější postupy, jako je podtrhávání v textu a jeho biflování, sice vyvolávají dojem, že jsme si látku výborně osvojili, ale už po krátké době z ní umíme pouhý zlomek. Hlouběji a trvaleji si ji osvojíme díky postupům, které nejsou příliš intuitivní. Například přerušované učení (při němž látku pozapomeneme a poté se ji pokoušíme vybavit), generování (snahu vyřešit úkol předtím, než se dozvíme řešení) nebo prokládané učení (při kterém se nesnažíme jedno téma dokonale zvládnout naráz, ale záměrně ho střídáme s jinými).

Učte se od nejlepších – Manoj Vasudevan

 

V roce 2015 skončil jako třetí na mistrovství světa v inspirativních projevech. Zaujal ale natolik, že byl na další rok pozván jako keynote speaker (hlavní řečník s hodinovým workshopem). O rok později se znovu zúčastnil mistrovství světa a tentokrát vyhrál!

Manoj si dal velký cíl. Chce pomoci milionům lidí stát se také tak skvělými speakery a tím zlepšit svět. Připravil si proto týdenní newsletter ve srozumitelné angličtině. Naleznete tam snadno pochopitelné a skvělé tipy jak dále zlepšit své řeči. Za mě kolikrát lepší vysvětlení, než v oficiálních Toastmasters materiálech. Na ukázku první a druhý díl, možnost zaregistrovat se k odběru zde.

Řečníkem může být každý!

 

Příjde vám, že nemáte talent? Vystupování na podiu je pro vás problém? Prostě jste se nenarodili k tomu být řečníkem? Thomas William Iland také ne. Je to autista se sociální fobii. Celé dětsví nechápal emoce a neměl žádné kamarády. To mu ale nezabránilo vstoupit do Toastmasters a stát se jedním z nejlepších profesionálních motivačních řečníků. Co říkáte, zvládnete to taky?